Menu

Dzisiaj jest

niedziela,
11 kwietnia 2021

(101. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
74113

ARCHIWUM WIADOMOŚCI Z ŻYCIA PARAFII

Uroczyste Msze Święte sprawowane w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego uczciły zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. Szczególną oprawę miała Msza Święta o godzinie 11, podczas której śpiewał chór TU DOMINE z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego. Aby posłuchać jednego z utworów kliknij tutaj.

Jeśli w trakcie odprawiania praktyki dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o miesiące, które się opuściło – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu dotyczącym praktyki pierwszych piątków miesiąca w okresie epidemii.

Album fotograficzny Rozbudowa kościoła pw. NMP Królowej Polski w Stróżach wyróżniony w konkursie International Photography Awards (Los Angeles, USA) w kategorii “monografie” Zobacz galerię foto (https://www.photoawards.com/winner/zoom.php?eid=8-202803-20)International Photography Awards to jeden z najbardziej popularnych konkursów fotograficznych na świecie. W tym roku organizatorzy odnotowali 13 000 zgłoszeń ze 120 krajów (https://www.photoawards.com). Publikacja powstała pod redakcją Krzysztofa Ligęzy. Zawiera fotografie ukazujące proces rozbudowy, wspólnotę parafialną (2010-2020), materiały archiwalne (1910-1957), a także reprodukcje dokumentów (faksymile). Druk albumu charakteryzuje wysoka szczegółowość (450 linii na cal), która nadaje prezentowanym fotografiom szczególnego wymiaru. Porównanie wobec realizacji z użyciem standardowej liniatury druku (175 linii na cal) można znaleźć na stronie autora: https://www.krzysztofligeza.com/pl/news/nowy-albumAlbum można nabyć w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Ofiara na rozbudowe kościoła. 

 

W niedzielę, 14 czerwca będzie można nabyć album "Rozbudowa kościoła pw. NMP Królowej Polski w Stróżach" pod redakcją Krzysztofa Ligęzy. Publikacja zawiera fotografie dokumentujące proces rozbudowy naszego kościoła w latach 2010-2020.

Szczegóły puiblikacji: 296 fotografii, w tym materiały archiwalne oraz elementy dokumentacji projektowej; 256 stron, papier o gramaturze 170 g.; Wysoka szczegółowość druku: 450 linii/cal (zamiast powszechnie stosowanej w wydawnictwach albumowych – 175 linii/cal); Wymiary: 30x22cm, orientacja pozioma; Oprawa: twarda okładka, aksamitne uszlachetnienie typu "soft touch". 

Artyści naszego chóru TU DOMINE podjęli ciekawą inicjatywę nagrania pieśni "Panie nie jestem godzien". Z powodu epidemii wystąpili w swoich domach. Zespół w składzie: Justyna Gryboś (dyrygent), Justyna Gryboś, Aleksandra Jurek, Aneta Pancerz, Gabriela Rzemińska, Wioletta Cieśla (soprany), Joanna Jurek, Magdalena Martuszewska, Dominika Obrzut (alty), Roman Grygiel, Krzysztof Święs (tenory), Michał Potok, Alberta Abram (basy), Arkadiusz Orzeł (montaż oraz projekt graficzny). Gratulujemy i zachęcamy do udostępniania i lajkowania! Kliknij, aby posłuchać.

Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu dotyczącym praktyki pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii.

W sobotę 14 grudnia nasza młodzież włączyła się w świąteczną zbiórkę darów dla najbardzie potrzebujących organizowaną przez parafialną Caritas. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się częścią swoich zakupów.

W czasie Mszy Świętej kończące odpust ku czci św. Katarzyny w grybowskiej bazylice odbyła się uroczystość ustanowienia nowych lektorów. Szesnastu ministrantów naszej parafii zostało włączonych do zaszczytnego grona prawie sześćdziesięciu chłopców naszego dekanatu, którzy mogą w czasie liturgii uroczyście proklamować Słowo Boże. Ten radosny dzień został poprzedzony kursem lektorskim, w czasie którego odbywały się ćwiczenia z pięknego czytania oraz wykłady z liturgiki. Nowym lektorom gratulujemy tego wielkiego zaszczytu oraz życzymy wytrwałości w służbie przy ołtarzu. 

Tradycją Grupy Apostolskiej naszej parafii jest listopadowe, wieczorne wyjście na cmentarz parafialny. W piątkowy wieczór młodzież pod opieką ks. Tomasza udała się na stróżańską nekropolię, aby w zadumie pomyśleć o tych, którzy już odeszli do wieczności. Przy grobowcu kapłanów oraz przy starym krzyżu z wieży kościoła, który patrzył na wszystkie pogrzeby w naszej parafii, młodzież modliła się za zmarłych proboszczów, kapłanów, nauczycieli oraz wszystkich pochowanych na naszym cmentarzu.  

Program MŁODZI NA PROGU jest przeznaczony do pracy z młodzieżą przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Jego celem jest ewangelizacja młodych, a w konsekwencji budowanie wśród nich środowiska wiary. Program ten jest oparty na przesłaniu Ewangelii i składa się z comiesięcznych spotkań (w naszej parafii jest to ostatni piątek miesiąca). Każdorazowo sesja rozpoczyna się od uczestnictwa we Mszy Świętej, po której następuje blok tematyczny składający się z trzech elementów: wprowadzenie do tematu spotkania (wspólne dla wszystkich), praca w czterech grupach z animatorami, podsumowanie prowadzone przez kapłana (wspólne dla wszystkich). Niezbędnym elementem dbałości o rozwój wiary u młodzieży jest współpraca z ich rodzicami. Dlatego zachęcamy rodziców do podjęcia rozmowy z dziećmi na tematy podejmowane w czasie spotkań.

Synaj to spotkania młodzieży naszej diecezji, początkowo będące przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Chociaż ŚDM w Polsce to już historia, to mimo to orgaznizatorzy postanowili kontynuować tę formę spokania oraz formacji młodzieży. Tegoroczny Synaj odbył się 5 października w Nowym Sączu i zgromadził według organizatorów prawie 4 tysiące osób. W tym gronie znalazło się 50 młodych ludzi z naszej parafii przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Główna część wydarzenia odbywała się na hali MOSiR i dotyczyła przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych TAIZÉ we Wrocławiu w grudniu bieżącego roku. Zwieńczeniem spotkania był przemarsz do kościoła Matki Bożej Niepokalanej, gdzie odbyła się adoracja oraz Msza Święta pod przewodnictwem ks. bpa Andrzeja Jeża. Zobacz galerię foto.

9 czerwca 2019 r. (niedziela) - Stadion Kolejarza, godz. 14.00. to termin tegorocznego festynu parafialnego. Będą min.: dmuchane zjeżdżalnie i skakańce, warsztaty plastyczne dla najmłodszych, pokazy baniek-gigantów, konkurencje sportowe, mecze, koncerty, loterie fantowe. Tradycyjnie biletem wstępu na to wydarzenie będzie „cegiełka na rozbudowę kościoła”, której nabycie wiązało się będzie z możliwością wylosowania atrakcyjnych nagród. W tym roku będą to min: Pielgrzymka do Ziemi Świętej, Weekend w SPA dla Całej Rodziny, profesjonalny sprzęt firmy MAKITA oraz wiele nagród niespodzianek. Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w tym roku w przygotowanie tego wydarzenia,  np. przez ufundowanie jakiejś nagrody, rozprowadzanie cegiełek lub zaangażowanie się w organizację, prosimy o kontakt. Zob. program festynu.

24 listopada 2018 r. podczas Mszy świętej sprawowanej w Bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie – Ksiądz Dziekan Bolesław Bukowiec – ustanowi nowych lektorów dla naszej parafii. Kandydaci do posługi lektora przygotowywali się uczestnicząc w dekanalnym kursie lektorskim.

18 listopada 2018 r. młodzież przygotowująca się w tym roku do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania z okazji 104. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny, nawiedziła Sanktuarium Błogosławionej w Zabawie i uczestniczyła w drodze krzyżowej wiodącej szlakiem jej męczeństwa.

17 listopada 2018 r. w Grybowie odbyły się dekanalne eliminacje do Mistrzostw LSO Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej. Lektorzy z gimnazjum obronili tytuł mistrzów dekanatu.

11 listopada 2018 r. w 100. rocznicę odzyskania Niepodległości w naszym kościele przeżywaliśmy uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę, którą poprzedził program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. B. Chrobrego w Stróżach.

15 maja 2018 r. Ks. Bp Leszek Leszkiewicz udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży z naszej parafii, a także z Białej Niżnej, Polnej i Gródka. W tym roku z naszej parafii do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej przystąpiło 33 osoby. Zobacz artykuł i galerię foto w Gościu Niedzielnym.

3 maja 2018 r. w naszej Parafii przeżywaliśmy uroczystość odpustową ku czci NMP Królowej Polski, Głównej Patronki Polski i naszej Parafii. Głównym kaznodzieją i celebransem odpustowej sumy był ks. dr Adam Nita, Kapelan J.Św., proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie.

26 listopada 2017 r. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w naszej parafii, „świętowała nie tylko ponad setka lektorów i ministrantów oraz Akcja Katolicka, ale również kolejarze” – pisze w Gościu Niedzielnym pani Beata Malec-Suwara.

Zobacz artykuł i galerię foto w Gościu Niedzielnym.

30 października 2017 r. Parafia Stróże po raz pierwszy w tym roku przygotowuje kandydatów do bierzmowania programem Młodzi na Progu.

Zobacz artykuł i galerię foto w Gościu Niedzielnym.

7 października 2017 r.w Święto Matki Bożej Różańcowej (ustanowione po wielkiej bitwie pod Lepanto, gdzie flota chrześcijańska pokonała wielokrotnie większą flotę muzułmańską ratując tym samym Europę przed islamizacją), w roku 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, w 100. rocznicę Objawień Fatimskich, w przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przedstawiciele naszej parafii uczestniczyli w modlitwie różańcowej dookoła Polski.

26 sierpnia 2017 r. w naszej parafii rozpoczął pracę ks. mgr Szymon Ćwik. Nowy Ksiądz Wikariusz pochodzi z parafii Dobrków. Święcenia Kapłańskie przyjął w 2014 r. i przez trzy lata pracował w parafii św. Rocha w Nowym Sączu. Nowemu Księdzu Wikariuszowi życzymy wiele łask Bożych i opieki NMP Królowej Polski.

11 czerwca 2017 r. (niedziela) - Stadion Kolejarza, godz. 14.00. to termin tegorocznego festynu parafialnego. Będą min.: dmuchane zjeżdżalnie i skakańce, warsztaty plastyczne dla najmłodszych, pokazy baniek-gigantów, zabawy na ściance wspinaczkowej, konkurencje sportowe, mecze, koncerty, loterie fantowe. Tradycyjnie biletem wstępu na to wydarzenie będzie „cegiełka na rozbudowę kościoła”, której nabycie wiązało się będzie z możliwością wylosowania atrakcyjnych nagród. W tym roku będą to min: Pielgrzymka do Grecji śladami Św. Pawła Apostoła, rower górski, profesjonalny sprzęt firmy MAKITA oraz wiele nagród niespodzianek. Wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w tym roku w przygotowanie tego wydarzenia,  np. przez ufundowanie jakiejś nagrody, rozprowadzanie cegiełek lub zaangażowanie się w organizację, prosimy o kontakt.

15 stycznia 2017 r. Koło Pszczelarzy w Grybowie Mszą Świętą dziękczynną za miniony sezon rozpoczęło pszczelarskie spotkanie opłatkowe. Tradycyjnie już, z tej okazji pszczelarze złożyli w darach ołtarza owoce pracy pszczelego roju.

28 sierpnia 2016 r. w naszej parafii rozpoczął pracę ks. mgr Stanisław Knurowski. Nowy ksiądz wikariusz pochodzi z Parafii Narodzenia NMP w Rajbrocie. Święcenia Kapłańskie przyjął w 2014 r. i przez dwa lata pracował w Parafii Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej. Nowemu Księdzu Wikariuszowi życzymy wiele łask Bożych i opieki NMP Królowej Polski.

Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej – godz. 18.00

Grupa Modlitwy św. Ojca Pio –  godz. 21.00

Zakończenie adoracji – godz. 22.00

Wielki Piątek
Koronka do Miłosierdzia Bożego – godz. 7.00
Droga Krzyżowa – godz. 10.00 i 16.30
Liturgia Wielkiego Piątku – godz. 17.00
Wspólnota Rodzin – godz. 20.00
Czuwanie młodzieży – godz. 21.00
Zakończenie adoracji – godz. 23.00

Wielka Sobota
Koronka do Miłosierdzia Bożego – godz. 7.00
Poświęcenie pokarmów – godz. 9.00-13.00
Akcja Katolicka – godz. 13.00
Liturgia Wigilii Paschalnej – godz. 19.00

Procesja Rezurekcyjna

1 marca 2016 r. „Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. […] Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków domagających się wolności i sprawiedliwości” /mjr Zygmunt Szendzielarz „ŁUPASZKA”/. Cześć i chwała niezłomnym bohaterom. Wieczna pamięć tym, którzy polegli!

20 lutego 2016 r. Drużyny Lektorów Starszych i Młodszych wywalczyły tytuł wicemistrza w Turnieju Piłki Nożnej Halowej Liturgicznej Służby Ołtarza w Nowym Sączu.

19 lutego 2016 r. w naszym kościele wystąpił Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej. Wśród licznie zgromadzonego audytorium znaleźli się przedstawiciele rozmaitych środowisk, m.in. uczniowie naszego Gimnazjum.

12-13 lutego 2016 r. w Grybowie odbywały się dekanalne eliminacje do Mistrzostw LSO Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej. Lektorzy ze szkoły średniej i gimnazjum obronili tytuł mistrzów dekanatu, a drużyna ministrantów uplasowała się na wysokim III miejscu.

9 lutego 2016 r. w godzinach wieczornych odszedł do Domu Ojca ks. Piotr Sroka. Ks. Piotr urodził się w 1968 r., pochodził z parafii Żeleźnikowa. Jako wikariusz pracował w parafiach: Szymbark, Olszyny koło Jasła, Wadowice Dolne, Zaborów, Stróże i – od roku 2013 – w parafii Zborowice.

Liturgia ostatniego pożegnania w sobotę 13 lutego rozpocznie się Mszą świętą żałobną o godz. 10.00 w Zborowicach, a zakończy Mszą świętą pogrzebową o godz. 13.00  w parafii Żeleźnikowa.

Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

26 grudnia 2015 r. podczas Eucharystii o godz. 10.00 - Ksiądz Proboszcz - dokonał uroczystego posłania kolędników misyjnych. Dzieci z naszej Parafii dzisiaj i jutro odwiedzą domy, kolędując i zbierając fundusze na rzecz swoich rówieśników żyjących w krajach misyjnych. Bardzo prosimy o życzliwe przyjęcie kolędników. Za wszelkie ofiary w imieniu misjonarzy, serdecznie dziękujemy.

18 listopada  2015 r. uczniowie kl. III naszego Gimnazjum z okazji 101. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny, nawiedzili Sanktuarium Błogosławionej w Zabawie i uczestniczyli w drodze krzyżowej wiodącej szlakiem jej męczeństwa.

12 listopada 2015 r. w naszej parafii odbyła się kongregacja dekanalna połączona z modlitwami za zmarłych kapłanów. Temu modlitewnemu spotkaniu przewodniczył ks. dr Grzegorz Lechowicz, diecezjalny ojciec duchowny kapłanów diecezji tarnowskiej.

13 czerwca 2015 r. sobota
Stadion Kolejarza w Stróżach -
rozpoczynamy o 15.30

W programie wiele atrakcji, min. animacja dla dzieci: dmuchane zjeżdżalnie i skakańce, warsztaty plastyczne dla najmłodszych, malowanie twarzy, pokazy baniek-gigantów, nietuzinkowe wyścigi: w zeszytych 3-osobowych spodniach Klauna, na grupowych nartach indiańskich, przeciąganie liny, nauka chodzenia na mini-szczudłach, konkurencje sportowe, mecze, koncerty, loterie fantowe.
Do wygrania:
Pielgrzymka do Ziemi Świętej, Weekend w SPA dla Całej Rodziny w ośrodku GRAND Chotowa Hotel*** SPA & Resort, profesjonalny sprzęt firmy MAKITA oraz wiele nagród niespodzianek.

3 maja 2015 r. w naszej Parafii przeżywać bédziemy uroczystość odpustową ku czci NMP Królowej Polski, Głównej Patronki Polski i naszej Parafii. Suma odpustowa o godz. 11.00. Zapraszamy.

13 czerwca 2015 r. to termin tegorocznego festynu parafialnego. Na obecnym etapie przygotowań, projektujemy „cegiełki na rozbudowę kościoła”. Co roku nabycie takiej cegiełki wiązało się z możliwością wylosowania atrakcyjnych nagród głównych. Stąd też i w tym roku szukamy Sponsorów, którzy by takie nagrody mogli ufundować. Osoby mogące nam w ten sposób pomóc prosimy o kontakt.

Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej – godz. 18.00

Grupa Modlitwy św. Ojca Pio –  godz. 21.00
Zakończenie adoracji – godz. 22.00

Wielki Piątek
Koronka do Miłosierdzia Bożego – godz. 7.00
Droga Krzyżowa – godz. 10.00 i 16.30
Liturgia Wielkiego Piątku – godz. 17.00

Czuwanie młodzieży – godz. 21.00
Wspólnota Rodzin – godz. 22.00
Zakończenie adoracji – godz. 23.00

Wielka Sobota
Koronka do Miłosierdzia Bożego – godz. 7.00
Poświęcenie pokarmów – godz. 9.00-13.00
Akcja Katolicka – godz. 13.00
Liturgia Wigilii Paschalnej – godz. 19.00

Procesja Rezurekcyjna

1 marca 2015 r. to święto tych, którzy „nie poszli na żaden kompromis i zapłacili za to cenę najwyższą. Ich rozstrzelane i pohańbione ciała wystawiano na ulicach, aby krzyczały, że taki będzie koniec każdego, kto odważy się marzyć o wolnej Polsce. Po latach walki z okupantem niemieckim i sowieckim przyszło im walczy z rodzimymi komunistami, którzy nie tylko ich mordowali i torturowali, ale uczynili wszystko, aby zhańbić po śmierci i w końcu skazać na zapomnienie”.

5 stycznia 2015 r. w godzinach południowych zginął tragicznie w wypadku samochodowym ks. Tomasz Badyla. Ks. Tomasz urodził się w 1973 r., pochodził z parafii Pasierbiec, jako wikariusz pracował w naszej parafii w latach 2001 – 2004. W 2005 r. podjął pracę duszpasterską w ramach Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Od 2014 r. był proboszczem Polskiego Ośrodka Duszpasterskiego w Giessen i wikariuszem parafii św. Alberta w Giessen.

Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.