11 kwietnia 2021

CHRZEST

Chrzty odbywają się w drugą niedzielę miesiąca podczas Mszy Świętej o godz. 11.30. Chrzest prosimy zgłosić 10 dni wcześniej. Zgłaszający Ojciec lub Matka przynosi ze sobą Akt Urodzenia dziecka z USC oraz świadectwo ślubu kościelnego rodziców, jeśli był zawierany poza parafią.

BIERZMOWANIE

Przygotowanie do Bierzmowania odbywa się przez okres całego roku szkolnego. Obejmuje katechezy, a przede wszystkim udział w niedzielnej, światecznej, I-szo czwartkowej i I-szo piątkowej Mszy Świętej oraz uczestniczenie w programie formacyjnym MŁODZI NA PROGU.

MAŁŻEŃSTWO

Małżeństwo sakramentalne można zawrzeć w dwóch równorzędnych formach: pierwsza, nazywana potocznie "po staremu" (polega na tym, że narzeczeni najpierw zawierają związek cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego, a potem małżeństwo sakramentalne w kościele) i druga, nazywana "konkordatową" (polega na tym, że narzeczeni zawierają małżeństwo tylko w kościele i ten akt pociąga za sobą zarówno skutki cywilno - prawne jak i religijne).

Małżeństwo można zarzeć w parafii narzeczonej lub narzeczonego, jeśli zaś miałaby być to inna parafia, należy mieć zgodę proboszcza parafii narzeczonej bądź narzeczonego. Narzeczeni zamierzający zawrzeć związek małżeński powinni zgłosić ten zamiar w kancelarii parafialnej przynajmniej na trzy miesiące przed planowaną datą zawarcia małżeństwa i umówić termin spisania protokołu przedślubnego.

Zgłaszając się do protokołu przedślubnego narzeczeni powinni przynieść następujące dokumenty:

- świadectwo chrzu do sakramentu małżeństwa

-dowód osobisty

świadectwo z nauki religii z ostatniej klasy szkoły podstawowej i średniej

- zaświadczenie o odbyciu kursu przedmałżeńskiego.

Terminy spotkań dla narzeczonych w Poradni Życia Rodzinnego w Grybowie:

-I spotkanie: I i III sobota miesiąca godz. 16.00

-II spotkanie: każda środa o godz. 17.00-18.00

-III spotkanie: po umówieniu się.

Dzień skupienia dla narzeczonych:

-każda I niedziela miesiąca o godz. 14.00w bazylice w Grybowie.

NAMASZCZENIE CHORYCH

Udzielane jest w poważnej chorobie, udającym się na operację, w podeszłym wieku Jak pozostałe sakramenty, przeznaczone jest wyłącznie dla żyjących. W naszej parafii okazją do przyjęcia  sakramentu namaszczenia chorych jest Światowy Dzień Chorego, rekolekcjie wielkopostne, a także odwiedziny chorych w pierwszą sobotę miesiąca oraz na wezwanie.